☢️

26 квітня 1986 сталась одна ж найжахливіших катастроф в історії людства.

Чорнобильська катастрофа – техногенна екологічно-гуманітарна катастрофа, яка була спричинена двома тепловими вибухами та подальшим руйнуванням четвертого енергоблока Чорнобильської атомної електростанції, розташованої на території України. 

Катастрофа вважається найбільшою за всю історію ядерної енергетики, як за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, так і за економічним збитком.

За визначенням UNSCEAR і ВООЗ, аварія на ЧАЕС віднесена до аварій ядерних об’єктів найвищого рівня, яка призвела до непоправних медичних, економічних, соціальних, гуманітарних наслідків. За екологічними наслідками вона переросла у планетарну катастрофу - радіоактивним цезієм було забруднено 3/4 території Європи. За суспільно-політичним впливом ця катастрофа стала одним із потужних каталізаторів розпаду срср та краху комуністичної ідеології - страх за власне життя і майбутнє, брак інформації про заходи безпеки, кардинальна розбіжність офіційного інформаційного контенту з реальним станом речей остаточно позбавили ілюзій навіть найбільш лояльних до режиму.

В результаті аварії на ЧАЕС було викинуто в 100 разів більше радіації, ніж від атомних бомб, скинутих на Хіросіму і Нагасакі в 1945-у році.

800 тисяч людей ризикували своїм життям та здоров'ям, аби запобігти наслідкам аварії та стабілізувати ситуацію. 25 тисяч з них померли, а понад 70 тисяч стали інвалідами. 20% з цих смертей були самогубствами. За даними Американської Комісії Ядерного Регулювання 28 робочих ЧАЕС померли протягом 4-х місяців після аварії. Грінпіс стверджує що аварія на ЧАЕС стала причиною смерті від раку близько 90 тисяч осіб по всьому світу.

Ядерні дощі пройшли так далеко, що дійшли навіть до Ірландії.

97% радіоактивних речовин залишилися в напівзруйнованому саркофазі ЧАЕС.

Офіційні джерела стверджують, що потрібно буде до 100 років, перш ніж станція буде повністю списана. Адже 200 тонн радіоактивних матеріалів досі перебуває в реакторі Чорнобильської АЕС.

Чорнобильську атомну електростанцію повністю зупинено 15 грудня 2000 року.

З особливою гостротою і актуальністю в ХХІ ст. Чорнобиль ставить питання стабільності й миру на території держави, яка володіє атомними електростанціями, в контексті захисту цих об'єктів від терористичних чи військових атак. 

Будь-які збройні конфлікти на території країн, де розташовані АЕС чи інші потужні потенційно небезпечні технологічні системи, загрожують міжнародному миру і являють значну небезпеку для громадян цих країн. 

Це переконливо засвідчив напад росії на Україну 24 лютого 2022 року і розв’язана російськими агресорами війна. В її епіцентрі виявилася Запорізька АЕС і той же таки багатостраждальний Чорнобиль. 

Зона ЧАЕС була звільнена Збройними Силами України, а Запорізька станція досі залишається під прицілом окупантів з усіма небезпеками й загрозами, що з цього випливають.

Попри це, практика нехтування людськими життями, тотальної брехні і показове визначення винних, що була звичною для тодішньої влади, донині широко застосовується у кремлі. Москва намагається повернути втрачену довіру «насєлєнія» рф, тероризуючи Україну ракетами і БПЛА та залякуючи світ ядерною зброєю. Цинічно руйнуючи українські міста, села, школи, театри, церкви, лікарні, московський режим продовжує погрожувати застосуванням ядерної зброї у ході розв’язаної ним війни. Парадокс, але над сучасним, високорозвиненим світом перманентно нависає ядерна небезпека з боку терористичного режиму рф, який нині становить цілком реальну загрозу для людства. Протиставляючи себе цивілізованому світу, рф фактично шантажує його знищенням у відповідь на адекватні спроби демократичних держав до встановлення миру на планеті.

Водночас, український народ уже протягом одинадцяти років дає гідну відсіч агресору і, на противагу очільникам і населенню московії, робить усе можливе й надможливе, щоб запобігти подібним трагедіям.

Завдання усього цивілізованого світу сьогодні – пам’ятати гіркі уроки Чорнобиля і не допустити нових!